top of page

Remote learning support

Public·13 members

Bebek Cizgi FilmÇizgi film konusunda tercihler artık çok fazla. Çocuklar da hem birbirinden etkilenerek hem de meraktan bazı seçimleri kendileri yapabiliyor. Tercihleri bazen şiddet içerikli olabiliyor. Sonuçta bu filmlerde verilen tüm mesajları alma döneminde olan çocuklarda, bazı olumsuz etkilerin görülmesi de kaçınılmaz oluyor. Bu noktada çözüm, yine ebeveynlerle düşüyor. Doğru çizgi film tercih edildiğinde ve izleme süresi sınırlı tutulduğunda çocuklar için bir sakınca oluşturmuyor.
Bebek Cizgi Filmİzledikleri karakterler zamanla çocuğun dünyasına yerleşiyor ve bu da çocukların gerçeklikten kopmalarına neden olabiliyor. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda güvenli davranışların azaldığı ve riskli davranışların arttığı görülebiliyor. Okul öncesi 2-6 yaş dönemindeki çocuklar taklit ederek öğrendikleri için, çizgi kahramanları taklit edebiliyor ve oyunlarda o kahramanın özelliklerini sergileyebiliyorlar. Örneğin masanın üstüne çıkıp oradan atlamak isteyebiliyor. Yüksek bir yerden atlamanın olumsuz sonucunu düşünemiyor. Çünkü kahramanın yüksek bir yerden atlamasına rağmen hiçbir şey olmadan ayağa kalktığını görüyor. Bu durumun önüne geçebilmek için öncelikle ailenin çocuğun hangi programları izleyeceğine karar vermesi gerekiyor. Karakterin taklit edilmesi zararlı değil, yararlı hale de gelebiliyor. Zaman zaman çocukla birlikte çizgi filmi izleyip neler algıladığını, nasıl hissettiğini anlamaya çalışmak gerekiyor. Aynı zamanda izlenen filmlerle ilgili yorum yapmak ve filmlerin gerçek dışı olduklarının da anlatılması önem taşıyor.


Yapılan bazı araştırmalarda, şiddet içerikli çizgi filmleri tercih eden çocukların diğer çocuklara göre daha fazla kavga ettikleri, acımasız ve saldırgan davranışlarda da bulunabildiklerini gözlemlenmiş. Çocuk ne kadar çok şiddet görüntüsü izlerse, bunları hayatın normal ve kabul edilebilir bir parçası olarak algılayabiliyor ve kendi davranışlarının da normal bir parçası haline getirebiliyor. Sonuçta saldırganlaşabilen çocuğun çevresiyle uyumlu geçinmesi de zorlaşıyor. Ancak televizyon tek başına saldırganlığa teşvik etmiyor. Saldırganlık öğrenilen bir davranıştır. Bu nedenle agresif davranışlarda bulunan bir çocuğun yakın çevresini incelemek önem taşıyor. Bunun yerine kendi yaşına uygun olacak şekilde sosyal ve psikolojik gelişimine uyumlu ve eğitici filmleri tercih etmesi önem taşıyor.


Çizgi filmler, her çocuğun hayatının kaçınılmaz bir parçası. Yaklaşık yüz yıl önce ilk çizgi filmin ortaya çıkmasından bu yana, birkaç nesil eski çizgi filmleri izleyerek büyüdü. Çizgi filmler sadece çocuklara keyifli zaman geçirtmek için değil aynı zamanda onlara bir şeyler öğretmek için de gerekli ve önemli. Hatta birçok araştırma çizgi filmlerin, çocukların bilişsel gelişimi üzerinde önemli etkileri olduğunu kanıtlıyor. Çünkü her insan dünyayı önce duyuları yoluyla tanır ve algılar. Dolayısıyla farklı duyular aracılığıyla öğrenmenin, çocukların zihinsel gelişimi açısından önemli olması şaşırtıcı değil.


Tam burada, elbette çizgi filmlere dair dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Çocuklar için faydalı çizgi filmler seçerken şiddet içerikli olmamalarına, argo kullanım içermemelerine dikkat edin. Daha da önemlisi çocuklarınızın ekran başında geçirdiği süreyi kontrol altında tutarak ekran bağımlısı olmalarına izin vermeyin. İzlenen çizgi filmin, çocuğun yaş grubuna uygun olması da büyük önem taşıyor. Aksi takdirde çocukların gerçeklik algısına zarar vermiş olursunuz.


Söz konusu bebek çizgi filmleri olduğunda, akla gelen ilk soru bu olsa gerek. Gelişen teknoloji ve modern hızlı hayat nedeniyle çocukların televizyonla tanışma yaşı giderek daha fazla erkene çekiliyor. Ancak pedagoglar, hala erken yaşta televizyonla ve çizgi filmlerle tanışan çocukların psikolojilerinin kötü etkileneceği görüşünde.


Özellikle 0-2 yaş aralığındaki çocuklar, gerçeklikle hayal arasındaki farkı ayırt edebilme becerisine sahip olmadığı için ekrandan mutlaka uzak tutulmalı. Bu kadar küçükken çizgi film vb. yayınlar izlemeleri durumunda karakterleri ve olayları gerçek sanma ihtimalleri var. Yani gerçeklik algısı nedeniyle izlediklerinden dolayı olumsuz etkilenebilirler. Bu yüzden pedagoglar, çocukların 2 yaşını doldurana dek çizgi filmlerle tanıştırılmaması gerektiğini söylüyor.


Yukarıda da detaylıca açıkladığımız gibi 2 yaş öncesindeki çocukların yani bebeklerin çizgi film izlemesi önerilmiyor. Konu bebek çizgi filmleri olduğunda ise 2 yaş için eğitici çizgi filmler seçmek yerine, onları motor ve iletişim becerilerini geliştirecek aktivitelere yönlendirmek daha doğru.


Eğitici ve güzel çizgi filmler izleme yaşı 3 ile başlıyor. Bu yaş grubundaki okul öncesi çocuklar için renkleri, şekilleri, sayıları, harfler, öğrenebilecekleri çizgi filmler faydalı olabilir. Ayrıca okul öncesi çizgi filmler ile onların olayları takip etme, sonuç çıkarma, analiz yapma gibi becerileri de desteklenebilir.


Bir süredir tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle çocukların, tıpkı biz yetişkinler gibi evde zaman geçirmeye mecbur kaldıkları bir gerçek. Siz de çocuklarınızın evde geçirdikleri süreyi daha eğitici ve öğretici hale getirmek için değişik çizgi filmler seçebilirsiniz. Okul öncesi dönemdeki çocuklar için en iyi çizgi filmleri bir araya getirdik.


Çizgi film, çocukların hayatının neredeyse bir parçası haline geldi. Ama çocuk çizgi filmleri seçerken nelere dikkat etmen gerekiyor, çocukların günde ne kadar çizgi film izlemesi uygun?


Çizgi filmler; çocukları eğlendirir, keyifli vakit geçirmelerini sağlar. Renkli karakterler, eğlenceli ve dinamik hikayeler, göz alıcı görsel efektlerle bezeli çizgi filmler çocukları etkiler.


Eğitici ve eğlendirici öğeler barındıran, doğru mesaj kaygısı olan çizgi filmlerin çocuk gelişimi üzerinde oldukça olumlu etkileri mevcut. Bu tarz çizgi filmlerin çocuğa sunulmasında herhangi bir sorun yok. Ama bunun dışında kalan şiddet ve aksiyon dolu çizgi filmler de bulunmakta. Elbette bunların karakter gelişimini etkilemesi ve psikolojik sorunlar yaratması kadar çocuğa olumsuz etkileri olacak. Bunlardan aşağıda daha ayrıntılı bahsedeceğiz.


Artık teknolojinin ilerlemesi, yoğun hayat temposunda ebeveynlerin çocuklara vakit ayıramaması gibi sebeplerle çocuklar çok erken yaşlarda televizyon izlemeye başlıyorlar. Ancak tabii ki bu durum birçok soruna neden oluyor. Erken yaşta çizgi film ve benzeri yayınlar izlemek çocuğun psikolojisi üzerinde hasar bırakabilir. Çocuk özellikle 0-2 yaş arasında gerçeklikle hayal arasında ayrım yapamayacağı için çizgi filmde gördüğü animasyonları, olayları ya da karakterleri gerçek sanabilir. Bu nedenle çocukların 2 yaşına kadar çizgi filmlerle tanıştırılmaması öneriliyor.


7 yaşından sonra çocuklar hayal ve gerçek arasındaki ayrımın farkına varabilirler. Bu yaştan sonra gerçeküstü öğeler taşıyan çizgi filmler izlemeleri daha uygun olacaktır. Ancak yine çizgi filme fazla maruz kalmak çocuğun hayal gücünü etkiler, dikkat dağınıklığı yaratır ve gerçeklikten uzaklaştırır. Bu nedenle çizgi film izleme süresine dikkat edilmesi gerekir.


Tcolak Aslında bu zamanları tam oyun çıngırak,renkli oyuncaklar vs sizin sohbetiniz bebeğinizin gelişiminde büyük rolü var.Bu sebeple sabırla oyun oynayın muhabbet edin etrafı gezdirin.İmkan varsa bebek arası ile dolaştırın yorulsun. 041b061a72


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page